A nátrium-perkarbonát fehérítésben, folttisztításban végzett érdemeiről már volt szó itt a blogon, arról viszont nem beszéltünk, mi mindenre használható még a takarítás során. Néhány nappal ezelőtt végre a kezembe került a Háztartásunk kémiája, Nyíri Zsuzsa könyve. Amellett, hogy végre az öko takarítás kémiai vetületével is ismerkedtem kicsit (nagyon érthetően fogalmaz), találtam néhány nagyszerű tippet is a perkarbonát felhasználására. Kettőt kipróbáltam, a harmadikra szerencsére nem találtam itthon tesztfelületet. Ez esetben rátok bízom a tesztelést, majd írjátok meg kérlek, hogyan működött.
Egy kis emlékeztető. A perkarbonát ugyanúgy fehérít mint a hipó, de nem károsítja sem a textil szálait sem a környezetet. A fehérítést, folttisztítást a forró vízben (60 fokos) hirtelen felszabaduló oxigén végzi, ami után a perkarbonát mosószódává alakul, tehát tovább is használható a takarítás folyamán (éljen az újrahasznosítás!).
Ha alacsonyabb hőfokon van szükség rá, mert mondjuk a ruha érzékeny a forró vízre, tegyünk hozzá egy teáskanál citromsavat vagy ecetet. Sav hatására sima meleg vízben is gyorsan tud dolgozni. Szóval ha legközelebb 40 fokon szeretnél fehéríteni, kerüljön a mosógép dobjába (vagy az áztatóvízbe) egy kevés citromsav is a perkarbonát mellé. Alacsonyabb hőfokon való áztatásnál ugyanígy járjunk el.
A mosás mellett a járólapok elszíneződött fugáit is szépen kifehéríti. Felmosás előtt csináljunk egy perkarbonátos spricnit a következőképp: egy fél literes spriccelős fejű flakonba (pl. régi ablakpucoló) tegyünk 2 evőkanál perkarbonátot és engedjük fel forró vízzel.
A gyorsabb hatás érdekében én ehhez is tettem egy gondolatnyi citromsavat. Mindig frissen készítsük közvetlenül a spirccelés előtt. Nálam a legtöbb helyen parketta van, a konyhában és a fürdőszobában pedig egy ezer éves nem fehér fugával lerakott kockakő, így nem a fugákon, hanem a sarkokban, széleken megülő makacs foltokkal próbálkoztam:
Ráspricceltem. Hagytam negyed órát pezsegni, aztán a szokásos módon felmostam. Szép lett. Ugyanígy csináld, ha a fugákat tisztítanád. Ne ijedj meg, a felszabaduló oxigéntől kicsit pufi lesz a flakonod.
Ez a keverék a piros foltokat is kiszedni (vörösbor, piros tea). Ha áztatni nem lehet, mert például kárpitról vagy egy nagyobb szőnyegről van szó, megoldás lehet a perkarbonátos spricni. Ha szőnyegre kiömlik a bor, gyorsan itasd fel, majd spiccelj rá ebből az (frissen készített) elegyből. A folt először elkékül, majd elhalványodik. Én egy epres teával leöntött tetrapelenkán próbáltam ki a módszert.
![]() |
Halványodik |
![]() |
Szinte teljesen eltűnt |
A perkarbonát a penészes falra is használható. Ezt nem tudtam kipróbálni, mégis közzéteszem, mert tudom, hogy a penészes fal igazi átok tud lenni, szinte kiírthatatlan. Ez esetben erősebb elegyet kell készíteni, 2 deci meleg vízben oldunk fel 2 evőkanál fehér golyócskát. Spricnivel felvisszük, várjuk hatni (kifehéredik a felület), majd újra fújunk. Ezt valószínűleg többször is kell ismételni.
Nálatok okoz problémát a falon jelentkező penész?
További hasznos tippeket itt találtok a vegyszermentes takarításhoz!