Az orrmandulaműtét elkerülésének egyik módja az arcüreg átmosása, avagy a rejtélyesen hangzó Proetz-kezelés. A kezelés magyarországi úttörői szerencsére hozzáférhetővé is teszik a módszert, igaz, jó pénzért. A kezelés során a cél még mindig az orrmelléküregben megülő makacs, akár évek, de legalábbis hosszú hónapok óta gyűlő váladék, a takony kivarázsolása. A kétségbeesett anyuka (esetünkben én) fejvesztve szörföz és telefonálgat, hogy tessék mondani, mégis, van-e ennek értelme, és hogyan lehetne egy kicsit olcsóbban... Mert az első találatoktól bizony hátrahőkölünk.
Hogyan működik?
Ahhoz, hogy a realitásokat lássuk, érdemes megérteni, hogy hol is pang az az átkos váladék, milyen útjai vannak kifelé. Ez a film szerintem elég szemléletesen fedi fel a titkot.
Adott tehát ez a barlangrendszer, dobhártyákkal zárva a fül felé, nyitva az orr- illetve szájüreg felé.
A Proetz-kezelés lényege, hogy a rendszert zárttá tesszük, vákumot hozunk létre, aminek hatására a takony körötti levegő helyére az orrüregbe töltött sós víz nyomul, ami feloldja a váladékot, és remélhetőleg neki indul.
Hogyan tesszük zárttá a rendszert? Három kimenet van, amit zárni kellene:
1. a szájüreg felé kellemetlen is, ha nyomul bármi, ezért lelkesen kattogunk (vagy gurgulázunk), a k, illetve a g zárhang képzésével ugyanis lezárjuk a szájüreg és az orrüreg közötti átjárást,
2. az egyik orrüreg: ide sós vizet (fiziológiás oldatot) fecskendezünk, ami lezár, illetve boldogan nyomul majd a kitáguló levegő helyére a takonyt oldani,
3. a másik orrüregben pedig pedig vákuumot képzünk, azaz porszívózunk.
Íme egy 1977-es videó a az egész mókáról. Kicsit lassú, de pontosan látható rajta a nagy trükk.
Otthon? TB-re? 2000-ért? 4500-ért?
Hosszú keresgélések alapján azt láttam, hogy 4500 Ft-ot simán elkérnek kezelésenként, ezt fel kell szorozni 6–12-vel, attól függően, hány alkalmat ajánlanak, plusz az első vizit díját hozzá kell adni (8000 Ft.). Ehhez képest egészen megkönnyebbültem a 2000 Ft-os, illetve 2500 Ft-os árajánlatoktól.
Lelkes azonban akkor lettem igazán, amikor egy helyütt a 2000 Ft-os ár mellett ott szerepelt, hogy TB-re is lehet. Nem akartam hinni a szememnek, és nem is írtam meg a posztot, amíg ki nem derült, hogy TÉNYLEG lehet.
Aztán az is világossá vált – és ezt maguk a kezelést végző szakemberek is megerősítették – , hogy mindez otthon is elvégezhető. Kipróbálni érdemes, veszteni való nincs rajta. Kínzás szempontjából egyik sem jobb vagy rosszabb (nem fájdalmas, csak utálatos procedúra). Vigyázat! A fő kockázat, hogy a túlzott mennyiségű "pröccölés" során a só tönkre teszi a nyálkahártyát! Nekünk azt mondták, hogy éppen emiatt egy nap csak egyszer csinálhatjuk! Ha nem is sikerül tökéletesen a művelet, akkor egy orrátmosással egybekötött sima orrszívás lesz belőle.
Kellékek:
– tengeri sós víz (arányokat már leírtam itt)
– orrszívó
– pumpa / fecskendő, amivel bejuttatjuk a sós vizet
A procedúra:
– a fejet hátra kell hajtani (ez nem orrüreg átmosás!)
– az egyik orrüregbe vizet fecskendezünk
– a gyereket rávesszük, hogy folyamatosan kakukk-oljon :)
– ... a másikból pedig szívjuk orrszívóval a vizet és a váladékot
A szívás nem egyszerű művelet. Lehet jól és rosszul csinálni. Az orrszívó mozgatásával és az orrnyereg megfelelő irányú húzásával rá lehet érezni, hogy mikor szív valóban jó irányból a gép. Magam részéről megnyugtató volt, hogy előtte egyszer láttam élőben, hogy hogyan folyik az egész, de az orvos megerősített, hogy csinálhatom itthon.
Témába vágó más posztok Fülsapka sk Sós orrspray házilag