Új sorozatunkban a gyerekszobát nem ritkán eluraló káosz megszüntetésére, a mindenféle tárgyak tárolására keresünk egyszerű, olcsó, lehetőleg az újrahasznosítás jegyében működő megoldásokat. Legutóbb a kisautók kaptak papírhenger-tárolót, most nagyobb tárgyak is szóba jöhetnek. Aki túl van azon, hogy a szatyor nem csak hordozásra jó, hanem otthoni tárolásra is, talán ne is olvasson tovább – nálam a véletlen és egy mánia ütközésének meglepő következménye lett ez a felfedezés. Vásárlási kedv/lehetőség és kreatív energiák mennyiségétől függően vehetünk vagy készíthetünk tárolásra szatyrokat – mert nem egészen arról van szó, hogy fogjuk a csíkos nejlonszatyrot és dobáljunk bele mindent, amit elbír, hanem kicsit adjunk az esztétikának és higyjünk a megfelelően elhelyezett jelek rendteremtő erejében.
|
A szatyor remek tároló lehet a gyerekszobában, sk is könnyen elkészíhető |
Nagyobbik gyermekem évek óta dinoszaurusz-rajongó, emiatt sokáig keresgéltem neki dinós szatyrot, karácsonykor végre sikerült beszerezni a
Kartonjátéknál (jelenleg ez pont nem kapható), egy Environsax márkájút (ez csak azért fontos, mert jó minőségű, tartós és elég szép kis táskákról beszélünk, cserébe kissé borsos az áruk – ez valami óriáis akció keretein belül 1500 Ft körül volt), aztán valahogy úgy alakult, hogy belekerültek a dinók, erre a polcra akasztottuk és meglett a helye. Ezzel jött a felfedezés: ha van ilyen típusú helye a tárgyaknak, akkor sokkal könnyebb rávenni a gyermeket, hogy tegye a helyére őket, idővel már nem is fogja kérdezni, mit hová kellene.
|
A gyerekszobában jó tároló lehet egy erős szatyor |
Korábban szó esett az Időtetriszen
sk pólónyomdázásról és
varrás nélküli pólószatyor készítéséről is. A két ötletet házasítva meg is van a megoldás a problémánkra: fogjunk egy használaton kívüli pólót, nyomdázzuk rá azt a mintát/feliratot, ami alapján egyértelmű lesz, minek a tárolására szeretnénk használni, majd készítsünk belőle pólószatyrot házilag. Egyszerű, nem?
Az eszközök, amelyekre biztosan szükség lesz:
póló (persze a már nyomott mintás is szóba jöhet, akkor nem is kell nyomdázni)
textilfesték
dekorgumi (ebből készül a nyomda)
esetleg stencil (a képen kartonbetűk láthatók, végül nem kellettek, de ezek alapján dekorgumiból tudunk betűket is készíteni és kezdődhet a feliratozás.)
|
Kellékek a nyomdázott pólószatyor készítéséhez: textílfesték, dekorgumi, formák |
Sütiszaggatóval elég jól bele lehet nyomni a formát a dekorgumiba, megkönnyíti a vágást.
|
Egy jó formájú sütiszaggató segíthet a nyomda készitésénél |
A kész formákkal máris lehet nyomdázni (érdemes nyelet ragasztani a hátoldalukra, lehetőleg olyat, ami befedi az egész formát, pl. befőttesüveg kupakja, ahogy a korábbi, pólónyomdás posztban is arra kerültek).
|
Nyomda dekorgumiból |
Ecsettel vittem fel a festéket a dekorgumira, hogy ne legyen egyenletes, ettől kicsit más hatása lesz, mintha mindenhová ugyanannyi festék kerülne: a formák szigorú egyformasága bőven elég, legalább a festék használata legyen kicsit lazább.
|
Sk nyomdával ilyen is lehet a pólón a minta |
A textilfestékre remélhetőleg legalább röviden rá van írva, hogyan kell rögzíteni azt, ezt a fajtát vasalni kellett néhány percig, részletes útmutathó híján rátettem egy textilpelenkát és azon keresztül vasaltam, nehogy festékes legyen a vasaló. A mosási paraméterek szintén rajta kell legyenek a festéken (ha kimostam a szatyrot, ígérem, jelentkezem, hogy fog-e a festék, megmarad-e a minta).
Előkerült egy rakás baba:
És mind belefért ebbe a 104-es méretű pólóból készült szatyorba (a kisautó a méretarány miatt került oda – így már jól látszik, hogy egy ilyen kicsi szatyor is mennyi mindent el tud nyelni.
Végül egy öntapadós kampót a játékos polcra ragasztva gyorsan meg is lett a helye.
Egy fontos tapasztalat: a kisebb minták jobban érvényesülnek, mivel ez a fajta a szatyor használat közben hajlik, gyűrődik. Ez a mézeskalács-emberke forma már pont túl nagy, valamivel kisebbel talán jobban járunk.
Kipróbálnád? Nálad mi a megoldás a játékok tárolására?