Ha most azt kérdezném, hogy ismeritek-e a padlizsánt, a legtöbben rávágnátok, hogy igen, és nemcsak hogy határozott kép él bennetek a fent nevezett zöldségféléről, de valószínűleg elég határozottan meg tudjátok mondani azt is, hogy szeretitek-e. És ha ezek után még azt is megkérdezném, hogy milyen színű a padlizsán, az urak rávágnák, hogy lila, a hölgyek meg mindenféle részletekbe bonyolódnának a lila, a padlizsánlila, meg a püspöklila különbözőségeiről. A valóság azonban ennél jóval árnyaltabb… De a jó hír az, hogy padlizsánt is lehet erkélyen nevelgetni!
Bihari Balázs vendégposztja (Valeyrac Exotics)
Nos, az igazság ezzel szemben az, hogy bizony, nem csak egyféle padlizsán létezik, még ha itthon általában a zöldségeseknél és a vetőmagboltokban is csak ugyanazzal a lila, tojásdad alakú változattal találkozhatunk is. Léteznek ugyanis a lilán túl fehér, zöld, sárga, piros, cirmos és csíkos, a tojásdadon kívül pedig kígyószerűen hosszúkás, tyúktojás alakú (és méretű), kerekded, és paradicsom formájú fajták is. Ráadásul a különböző fajtáknak más-más az ízük is, tehát aki esetleg nem rajong a hazánkban ismert padlizsánokért, annak érdemes kipróbálnia például a hosszú fajtákat, melyek sokkal gazdagabb ízűek, és kevésbé hajlamosak a keseredésre is!
Fontos azt is figyelembe vennünk, hogy nem csak különböző fajta padlizsánok léteznek, de több faj gyümölcsét is padlizsánként fogyaszthatjuk. Ráadásul mindezek kiválóan termeszthetőek Magyarországon is.
A padlizsán fagyérzékeny évelő növény, mely hazánkban egyéves kultúrában kiválóan termeszthető. Kompakt, 0,8-1,2 m magas, 60-100 cm átmérőjű bokrot fejleszt, melyen jelentős mennyiségű, dekoratív virágot, majd gyümölcsöt hoz. A termések mérete, súlya, és külleme is változatos, léteznek alig néhány dekagrammos, de akár kilós gyümölcsöt hozó fajták is.
Termesztése: Gyakorlatilag a paprikáéval megegyező nevelést igényel, a lehető legmelegebb, legnaposabb helyre ültessük, a teljes napkitettséget preferálja. Talajra nem igényes, de a jó vízháztartású, tápdús talajt meghálálja. Ideális tőtávolsága 60-80 cm. Konténerben, nagyobb cserépben is termeszthetjük, tövenként 6-8 liter tápdús földben már jól érzi magát. A jó termésképződés érdekében rendszeres öntözést igényel.
Szaporítása: Magról szaporítjuk. A magvetés március - áprilisban esedékes a lakásban / fóliában / üvegházban, jó vízgazdálkodású, laza talajba. A vetésnél itt is vegyük figyelembe a „minél kisebb a mag, annál közelebb a felszínhez” elvét, tehát legfeljebb 2-4 mm mélységbe vessük a magokat. A csírázás 15 fok feletti hőmérsékleten 2-3 hét alatt várható. Ügyeljünk rá, hogy soha ne száradjon ki a talaja, és az öntözést lehetőleg alulról oldjuk meg! Kiültetése az utolsó fagyok után esedékes.
Felhasználása: A padlizsán kiválóan hasznosítható grillezve, sütve, majd tovább feldolgozva salátákban, krémekben, pástétomokban, de főételként is megállja a helyét. Apró termésű Dél-Kelet-Ázsiai fajtáit többek között a thai konyha savanyítva is használja.
Jó tudni: Az ízletes padlizsán titka a konyhakertben és a piacon is, hogy soha ne a nagyméretű, túlérett padlizsánokat válasszuk, hiszen akkor már a legtöbb esetben meg vannak keseredve, és a magok is teljesen kifejlődtek a gyümölcsökben. Fogyasztásra mindig a félérett padlizsánok a legalkalmasabbak. A legegyszerűbben úgy tudjuk megállapítani, hogy még ízletes-e a padlizsán, hogy megnézzük, fényes-e még a bőre. Ha már tompa, matt árnyalatú, akkor túlérett gyümölccsel van dolgunk.
Összefoglalva a padlizsán egy sokkal változatosabb, sokrétűbben hasznosítható zöldségféle, mint ahogy eddig ismertük, mely ráadásul dísznövényként is megállja a helyét. Érdemes kísérletezni vele a kiskertünkben, de akár balkonládánkban is.
Konkrét kérdéseitekkel keressétek bátran a Valeyrac Exotics-ot facebook-oldalukra írt üzenetben, vagy a valeyrac.exotics@gmail.com emailcímen. Ha vetőmagot szeretnétek tőlük rendelni, itt találjátok a kínálatot. Szívesen adnak tanácsot talaj-, edény- és növény-választásban is.
Korábban a balkonkertészkedésről