Mátyás-templom, Halászbástya - eszetekbe jutott valaha odavinni a gyerekeket? Nekünk ezen a hétvégén igen, és néhány klassz megfigyelnivalót, mókát ki is találtunk, ha már arra jártunk: Hol nézegeti magát az a hiú Halászbástya? Tájékozódás makett alapján és rózsaablak keresés.
A dolog úgy kezdődött, hogy a múlt héten Zsámbékon jártunk a romtemplomnál. És nézegettük a templomot, a motívumokat, lerajzoltuk a kőcsipkéket, versenyeztünk, hogy hányfélét látunk, és ki tudja jobban emlékezetből lerajzolni a templom homlokzatát.
Kézenfekvő volt, hogy most elzarándokoljunk a Mátyás-templomhoz és környékére, hogy megnézzük a Schulek Frigyes-féle gótika interpretációt:
- A Szentháromság téren a templom homlokzatát megfigyeltük, ceruzával a kezünkben. A rózsaablakra koncentráltunk, amit le is rajzoltunk.
- Aztán ha szemben állunk a templommal, jobbra található egy kis makett vakírással. A gyerekek bejárták az ujjaikkal a teret, majd ennek alapján megkértem őket, vezessenek el a Halászbástya nem fizetős részére (ha szemben állunk a templommal, balra mellette kell elmenni).
- Útközben megérdeklődtem, hogy tudják-e, hogy mind a Mátyás-templom, mind a Halászbástya iszonyú hiú. Minden reggel ugyanis nyújtóznak egy nagyot, és pillantásukkal rögtön a tükröt keresik. És iszonyú szerencséjük van, mert egész alakos tükrük is akad, meg kéne találni. (megoldás: a mellette lévő Hilton szálló üvege pont megfelelően tükröződik...)
- Aztán körülnéztünk a Halászbástyáról, beazonosítottuk a város fontosabb pontjait;
- majd a tovább bámultuk a rózsaablak - verziókat a templomon. Amikor már néhány motívumot megismertünk, jött a következő találós kérdés: hol van a Halászbástya és a Hilton között rózsaablak alakú építmény? (megoldás: a szökőkút)
Aztán mentünk vissza a Szentháromság térre, ahol energia híján nem néztük meg a Magyarság Házában frissen nyílt Mi, magyarok című állandó kiállítást, pedig az alábbi kritika alapján nagyon úgy tűnik, hogy politikai irányultságtól függetlenül érdemes.
Témába vág: