Ha a Múzeum körúti BioABC környékén jártam, mindig beugrottam venni néhány zabszeletet, edzés utánra. A biobolti müzlicímkék hosszas tanulmányozás után maradtam egy bizonyos zabszelet mellett, jól esett az egyszerűsége: no adalékanyag, nagyjából csak aszalt gyümölcs és nyers zabpehely, csinos kis szeletekké formázva, 4-5-féle gyümölcsös variációban. Rá kellett jönnöm, hogy rajongásomat más is osztja: valaki mindig megdézsmálta a tartalékokat a sportcuccos táskámban. Hát igen, így lett a zabszeletből saját konyhai kísérletek tárgya. Kiderült, meglepően egyszerű otthon előállítani, és (nem meglepően) a bolti ár töredékéből kijön.
Igen, tényleg, 2 hozzávaló. Igaz, egy harmadik kellék is főszerepet kap, egy olyan kütyü, amit tudatosan kajáló, és sokat konyházó családok kamrájában valószínűleg ott lapul már: ez a botmixer motorjára szerelhető, S késes aprítógép. Aki ismeri, annak nem kell reklámoznom, aki nem, az gondolkodjon el a beszerzésén, ha a januári akciók között belebotlik egy ilyesmibe. Sok eddigi receptünkben előfordult már, én csak dicsőíteni tudom, a sima őrölt zabkorpától a házi mogyoró-, mandula-, kesuvajon keresztül a maglisztekig és nyers tortákig sok minden kijött már belőle, és azért ekkora magic, mert képes totálisan megváltoztatni a szilárd anyagok állagát: a szárazakat porrá, a nedveseket péppé, masszává őröli – a nagy buli pedig ezek vegyítésekor kezdődik.
Most sem történik lényegében más: aszalt gyümölcsöt és zabpelyhet dolgoz össze nekünk saját gyártmányú energiaszeletté.
Hozzávalók
20 dkg mazsola
10-15 dkg apró szemű zabpehely
+ ízesítés, most: 15 csepp Aromax édesnarancs illóolaj
A mazsola-zabpehely mennyiséget 2-3 kisebb adagra osztva dolgoztam össze, mivel ezzel bír el az aprító mérete. Először a zabpehely egy részét (Aldi, kék zacskó) őröltem zabkorpává, majd a hozzáadtam a mazsola egyharmadát. Mikor már nagyobb golyóvá ragadt össze, külön tálba raktam át, majd az aprítóban összedolgoztam a következő adagot is.
Végül a tálban egyesítettem az egészet, egyenletes masszává összegyúrogatva. Ha lágyabbra, gyümölcsösebbre szeretnénk, 2:1 arányban ajánlom a mazsola-zabpehely kombinációt, ha kicsivel keményebb, töményebb állagúra, akkor jöhet a 15 dkg zabpehely is, de ebben az esetben érdemes 1-2 ek kókuszzsírral vagy gyümölcslével lazítani kicsit az állagán.
Roppant jót tesz a keveréknek néhány csepp jó minőségű narancs illóolaj, vagy ha van otthon, 100%-os narancsaroma (pl. Leckers bio). Az Aromax megbízható márka, ha illóolajokról van szó, olyan tisztaságú, hogy használható ételekbe is: a zöld címkés, kis üveges fahéj-, borsmenta-, citrom- és narancs illóolajok pl. élénkebb ízt eredményeznek, mint az eredeti fűszerek/gyümölcsök por vagy lé változata. A 15 cseppet érdemes a mazsola hozzáadásakor adagolgatni a keverékbe, így biztosan átjárja az egészet. Friss, aromás lesz tőle a keverék, kellemes, karakteres narancsízzel, töménységében is frissítő összhatással.
Kész! A keveréket így magában is belenyomogathatjuk, egyenletesen elosztva, lelapogatva egy közepes, folpackkal bélelt, műanyag négyszögletes dobozba. Ezt azért nem tudtam kipróbálni, mert ekkor bevillantak a kamrában hónapok óta kukucskáló ostyalapok (időnként az Aldiban, Lidlben kapható, de biztosan máshol is, ill. másfajta ostyalappal is működhet – de enélkül is).
Ezért a ragacsos massza alá és fölé egy-egy ilyen ív, sima ostyalapot tettünk, a doboz méretéhez igazítva, és alaposan, de óvatosan egymáshoz nyomogattuk őket. Legalább fél óra hűtős pihentetés után már lehetett szeletelni, de másnapra lett az igazi az egész.
Kétféle ízesítésű készült: az egyik adag csak narancsos, a másikba, a narancs illóolaj mellé, néhány cikk fekete csokit is reszeltünk. A végeredmény legalább akkora lelkesedést váltott ki, mint egykor a házilag gyártható, hűtős csoki:
Jéé, mi is tudunk ilyet Anya, tényleg, itthon???
Nos igen. (A 'ki matathatott a sportszatyromban?' kérdéskör kipipálva.)
Variáljátok tovább, néhány ötlet:
* mazsola helyett aszalt szilvával, papírdobozos puha, iráni datolyával (piaci magárusoknál, keleti fűszerboltokban kapható)
* a zabpehely egy részét őrölt mandulával, mogyoróval, kókuszreszelékkel váltva ki
* meglepően finom, ha némi durvára vágott diót, mogyorót nyomkodunk bele a végén a masszába itt-ott
* fűszerezzétek őrölt vaníliával, fahéjjal, tonkababbal, vagy egy kevés tengeri sóval
Szóval így. Kirándulásra, edzés utánra, utazáshoz pont ilyesmi kell, nem lehet egyszerre sokat enni belőle, mégis laktató.
És a legjobb mindezek mellett talán az, hogy kb. negyedóra alatt elkészülhetsz vele.