Totyogós korában is szerettem a kisfiammal felfedeztetni izgalmas dolgokat (például, milyen, amikor különböző anyagok találkoznak egymással), de most az ovis időszakkal egészen új fejezet indult a felfedezésben, kísérletezésben. Rápörög, az elkészítésében is aktív szerepet vállal, figyel, és élvezettel próbálgatja a dolgot. Mindeközben anyu is kiéli az ovis korából kimaradt élményeket, és el is telik egy délután. Ha a böngészőbe beírjátok a "experiment for preschool" vagy "experiment for kindergarten" kifejezéseket, rengeteg ötletet lehet találni. Mi elsősorban az aktívabb, mozgalmasabb kísérletekre mentünk rá, több dolgot is kipróbáltunk (és még rengeteget fogunk). Elsőnek a lufirakétát mutatom, amit egyébként itt találtam.
A lufirakétával tulajdonképpen a rakéta működési elvéről (hatás-ellenhatás) szerez a gyermek kézzel fogható (és így megérthető, megjegyezhető) tapasztalatot. A kísérlet lényege, hogy a felfújt lufit egy szívószál segítségével egy kifeszített kötélre rögzítjük. Elengedjük, hirtelen kiáramlik a levegő, ami elindítja, és nagyon gyorsan végigvezeti a pályán a lufit. Versenyezni is ér vele.
Ezekre lesz szükséged, ha szeretnéd megcsinálni:
[caption id="attachment_8425" align="aligncenter" width="600"] Hozzávalók[/caption]
A kötelet érdemes jó hosszúra hagyni, mert egy tisztességesen felfújt lufi elég sokat tud "futni", lehet ez akár 5-6 méter is. Nekünk ilyen szívószál volt otthon, a biztonság kedvéért levágtam a végét:
[caption id="attachment_8427" align="aligncenter" width="600"] A lufifújásra szerencsére van célszerszám itthon[/caption]
[caption id="attachment_8417" align="aligncenter" width="600"] Így érdemes rögzíteni[/caption]
És akkor jöhet a nagy mutatvány. Először szimpla, majd dupla lufival próbálkoztunk, elég jól működött, lehet vele versenyezni is.
Hajrá, hamarosan jövünk a következő játékkal!