Nagyon praktikus, földhözragadt szempontból gyerekkel úton lenni az olyasvalami, ami előbb vagy utóbb elemózsia-problémákat vet fel. Ha régebben elő is fordult egyszer-kétszer, az olyan emlékezetesre sikerült, hogy soha többé nem követtem el azt a hibát, hogy bármikor-bárhol előrántható rágcsálnivaló nélkül induljak útnak kiskorúval, legyen szó városi beszerző-túráról, játszóterezésről vagy kirándulásról. Persze, egy gyereknek nem kell folyton ennie, de ha az erre kijelölt időszakban netán mégsem lett volna hajlandó magához venni semmiféle élelmet, avagy tényleg elközelgett a következő étkezés ideje, akkor pl. különösen jól jöhet, ha a hisztifelhők gyülekezésének mélypontján akad a táskánkban valami értelmes majszolni való.
Aztán, érzésre, némi finomabb, aprószemű zabpelyhet vegyítek hozzá (mondjuk kb.1 nagyobb banánhoz két kisebb maréknyit), de ez is ízlés kérdése: ha a banánból van több a masszában, puhább lesz a végeredmény, ha a zabpehelyből, akkor jobb lesz a tartása a gyártmányunknak. Ha viszont úgy érezzük, hogy kissé túladagoltuk a zabpelyhet, akkor egy kis (gabona)tejjel lehet lazítani az állagon, ha pedig nincs kellő számú érett banán a háznál, akkor némi reszelt almát lehet még hozzákeverni, de semmiképp sem a banán rovására (az alma, mint fakultatív harmadik elem, bevált!).
Ez lenne tehát az alapjárat, már ebből a két hozzávalóból is remek végtermék hozható ki, de némi mazsolával, esetleg fahéjjal, vaníliaőrleménnyel, egy kevés összemorzsolt dióval, netán kókuszreszelékkel, stb. lehet egyengetni a kreálmányt. Ha viszont gyorsan kell cselekedni, akkor ezt az alapmasszát egyből adagolni lehet a tepsibe, amelyhez érdemes kipróbálni a tartós sütőfóliát (Aldiban, Lidlben gyakran előfordul), ami egy egyszerűen elmosható, és több százszor újrahasználható formája a sütőpapírnak. Lehet simán kiskanálnyi kupacokat pakolgatni, engem valamiért elkápráztat, ha olyan kis egyforma cuccok jönnek ki a végén, ezért egyszerűen egy sütiszaggatón keresztül adagolom őket: rárakom a fóliára, ebbe kanalazom a masszát, majd felhúzom a formát, és így tovább. (Ennek még annyi előnye van egyébként, hogy egyenletesebben sülnek az egyforma példányok). A gyors előkészülethez gyors sütési idő társul: mindössze további 10-15 percre van még szükség, 200 fokon, ennyi idő alatt ugyanis kézzelfogható állagúra összeáll a két alapanyag. (Nem kell teljesen megbarnulnia!) Ha kihűlnek kicsit, könnyebb levenni őket.
(Valami furcsa, megmagyarázhatatlan okból) a massza utolsó felébe 2-3 evőkanálnyi kakaóport szoktam tenni, így igazi csokis-keksz fílingje is lesz ennek a gyors rituálénak. Persze senki se gondoljon két hozzávaló és 15 perces sütési idő alapján ropogós zabkeksz-állagot elérni, ez egy puha, a kekszre legfeljebb csak kinézetében emlékeztető, de annál talán jóval egészségesebb finomság.
Az őszi jó hír az, hogy úgy tűnik, a sütőben megsült, villával összetört sütőtökpüré is tökéletesen megtestesíti a banán kvalitásait, így a recept erre is átírható, itt csak az előkészületi idő növekszik meg némiképp, a püré előállítása miatt (én ezt a verziót fahéjasan készítettem.) Amivel nem próbáltam, de el tudom képzelni, hogy működhet, az a banánhoz hasonló állagú avokádó (édesítve, és pl. kakaóval), vagy akár sós-fokhagymás verzióban is.
Egy ilyen gyors süti kirándulós időben is helyzetmentő lehet, akár a reggeli készülődés közben is össze lehet dobni. Ahogy én láttam, felnőttek sem vetik meg, zárt dobozban 2-3 napig sikerült eltárolnom, de ki tudja – lehet, hogy tovább is bírná.
További gyors, de nem junk receptek Villámgyors, nyers csokiszelet Mogyorókrémes zöldségspagetti Gyors, házi csirkemájkrém Változatos lepény maradékokból Serpenyős müzli reggelire