Csavaros, tollszár, kerék, kagyló, hosszúkás, kocka, széles, nagy téglalap – a tészta az tészta. A gyerekek tészták iránti töretlen rajongásáról már volt szó itt az időtetriszen, de ez a szintén a villámgyors-kaja kategóriájába tartozó, újdonság erejével ható ebéd vagy vacsora eredményes kísérlet lehet e mánia feloldására, egyben felnőttszemmel nézve is tartalmas, ám kevésbé kalóriadús alternatívája a jollyjoker-spagettinek. Az itt hozzá ajánlott mártással pedig egy szintén szélsebesen készülő, értékes zsírtartalmú, hasznos tápanyagokban (vas, B- és E-vitamin, antioxidánsok) sem szűkölködő öntet kerülhet rá. Szokás szerint: kevés (ezúttal 4) hozzávaló, gördülékeny készítés, egészséges végeredmény – és garantált jóllakás.
A színes zöldségspagetti nagyon dekoratív, szokatlan formájú és állagú, de pillanatok alatt előállítható kaja. Biztosan működik másféle zöldségekkel is, én a sebesség és a praktikum jegyében általában répa (mindig akad a hűtő mélyén) és cukkini (intelligens zöldség, hamar párolódik) felállásban szoktam gyártani. Fejenként 1-1 darabot számítok mindkettőből, ha felszelve elsőre soknak is tűnik, a végére kissé összeesik majd a nagy zöldséghalom.
Amíg a répa összeesik, elveszíti tartását, és kóstoláskor már nem roppan, addig épp elkészül a cukkinispagetti, így együtt puhulnak tovább, már csak pár perc, és egy kis só hiányzik ahhoz, hogy az ebéd köret-része elkészüljön.
Ha csak felnőtteknek készül, hagyhatjuk al dente, gyerekeknek, a fogak mennyiségétől függően, érdemes omlósabbra párolni. Őket egyébként a színek és a formák általában elbűvölik annyira, hogy nem tesznek fel kellemetlen kérdéseket, mint pl. hogy „Jójó anya, de hol van ebben a spagetti?” Ha ez mégis előfordulna, ilyenkor szoktam felhívni a figyelmet, hogy viszont milyen csinos kis rózsákat lehet a csíkokból tekergetni, és egy harapásra bekapni.
Bár ez a köret a legtöbb (pl. gombás, húsos, halas) spagettiszósz alá jól illik, a mogyorómártás jó megoldás lehet, ha kellően nyitott a család az új ízekre, illetve nincs idő további alapanyagokat előkészíteni és feldolgozni. Meg kell azért jegyezni, hogy a mogyoróvaj enyhén édeskés és sós íze nem mindenkinek jön be elsőre, de aki szereti a földimogyorót, illetve az ázsiai konyhát, az nem fog találni benne semmi kivetnivalót. (Mindazonáltal érdemes lehet tesztelni a családon, először mondjuk egy reggeli keretén belül, illetve kiskorúaknál a mogyoróallergiát is feltétlenül ki kell zárni.)
Az ultragyors változathoz egy kis (240 gr) üveg földimogyorókrém fele is elegendő. Ha kicsit több az időm, kevesebb a pénzem és erős a natúr-ambícióm, akkor a piacon vásárolt, tisztított, sótlan, pörkölt földimogyorót őrlöm meg a botmixer aprítós részében. Ennek hiányában az is működik, hogy kevés vízben 20-30 percig főzöm, majd botmixerrel pürésítem a mogyorót (ekkor darabosabb lesz). A mártáshoz kevés vizet forralok, belenyomok/reszelek pár cikk fokhagymát, és lassan belekavargatom a mogyorókrémet, hogy szószos tartású legyen a végeredmény (ezen felül sűríteni, állag-javítani egy-két kanál, hideg vízben csomómentesen elkavart teljes kiőrlésű liszttel lehet.) A mogyorókrém egyébként, azon kívül, hogy kenyérre kenve is sokakat levesz a lábáról, sokoldalúan felhasználható a konyhában, húsokra készülhet belőle öntet, levest sűríthet, és számtalan desszert alapanyagaként bizonyíthat.
Témába vágó posztok
3 gyors, ízletes kence, mogyoróvajból: édes, sós és fűszeresGyors, de nem junk ételek Néhány hozzávalós lepény maradékokból