Egy kávét? – általában igen, persze. Kivéve este, vagy bébivel, vagy netán túl magas vérnyomással. Ilyenkor inkább tea, gyümölcslé, esetleg kakaó. Vagy mégis inkább valami kávéra nagyon is emlékeztető, koffeinmentes ital? Amikor este elcsendesedik a lakás, és elkezdődik a felnőttélet, nálunk akkor nyílik a kávéház, horkan föl a kotyogó, és készül el a békésen elszürcsölhető, alvásbiztos, esti tejeskávé.
Pótkávéreklámok a negyvenes évekből (forrás: huszadikszazad.hu, zomanctabla.hu) |
A mi konyhánkba valami téves tejszaporító tipp miatt tört be az instant gabonakávé (Inka és Biorganic, felváltva), és valahogy ottragadt, majd a mézzel ízesített, tejes változata a kakaót is überelő gyerekkedvenccé lépett elő. Mivel nincs benne koffein, nem emeli a vérnyomást, de nincs benne színező- vagy konzerválóanyag sem, és a valódi kávéval ellentétben nem serkenti a gyomorsavtermelést, nem bántja a fogzománcot, ráadásul emésztéskönnyítő hatása is van.
Mindez derék dolog, de ebbe az instantságba nem tudtam beletörődni, ízben valami karakteresebbet akartam. A kávétani nyomozások a hajdani Franck kávé felé vezettek, így került a képbe a szupermarketek eldugott polcain ma is ott tanyázó „Zamat, Cikória, Maláta és Családi” – a fantáziadús nevek tulajdonképpen különféle arányban kevert, szinte porfinomságúra őrölt, ezüstzacskóba csomagolt gabonakávé-keverékeket rejtenek, amelyeket vízzel felfőzve, majd leszűrve lehet fogyasztani. Nos, ez annyira macerás volt (felfőzés közben fölhabzik, kifut, majd meg kell várni, hogy leülepedjen), hogy tovább kerestem. Akkor jött a képbe a darabosabb kiszerelésű, a mezei katáng (vad cikória) gyökeréből készült, újabb elmés márkanéven futó: Katáng.
A bioboltokban (egy ideje nagyobb CBA-kban olcsóbban, 359ft) fellelhető Katángot önmagában is be lehet vetni, de hogy a korábbi kísérletek eredményeit is felhasználjam, vegyítettem a kétféle őrleményt.
A durvább őrlésű, Katáng márkájú cikóriakávé |
... és finomra őrölt, Cikória márkájú párja |
Függőségünket az ízek variálásával mélyíthetjük. Kifejezetten estére 2-3 apró, szárított levendulavirágot szoktam egyenesen a kávéfőzőbe, az őrleménybe adagolni, de néhány fahéjdarabka, netán 2-3 szegfűszeg is kipróbáltan érdekes, nem tolakodó zamatot kölcsönöz a mixtúrának. A másik: a tejhab, ami számomra az utóbbi hetek legnagyobb felfedezése. Mikor kilehelte lelkét az ikeás, párszáz forintos vacak, valaki mondta a botmixert, de azzal kár volt próbálkozni, tejből habot nem tud. Ha viszont közelebbről megvizsgáljuk az elemes tejhabosító fejét, határozottan annak a konyhai eszköznek a formáját idézte, amely az utóbbi évek egyik legváratlanabb gasztrotechnikai meglepetése volt számomra (annyi krémet, mártást, kását és pudingot mentett meg, hogy egyszer talán önálló posztban kellene ecsetelni).
Jó estét, jó kávézást – és jó éjszakát!
Fűszeres Chai Latte Csinos tumbler, hordozható kávéhoz Esti fürdőjáték: kávé habbal